A hála és a figyelmesség tanítása a gyerekeknek az ajándékokon keresztül

Gyerekeket megajándékozni mindig is egy szép hagyomány volt, de ahogy minden szülő tudja, ez sem mentes a kihívásoktól. Az ajándékok mosolyt csalnak az arcukra, emlékeket teremtenek – de ha nem gondoljuk át alaposan, az ajándékozás könnyen anyagiassághoz, túlzott elvárásokhoz vagy a mennyiség hajszolásához vezethet a minőség helyett. Szülőként a mi feladatunk, hogy megtanítsuk a gyerekeknek az ajándékozás igazi lényegét, és olyan értékeket adjunk át nekik, amelyek egész életükben elkísérik őket.


 

 

Miért fontos megtanítani az ajándékozás alapjait?

Elsőre egyszerű dolognak tűnik: megünnepeljük a különleges alkalmakat, vagy megjutalmazzuk a gyerekeket. Ám az ajándék valójában sokkal több, mint egy tárgy. Ezek tanulságokat rejtenek – háláról, nagylelkűségről, figyelmességről. Ha ezeket nem tanítjuk meg, könnyen előfordulhat, hogy a gyerekek elkezdik a szeretetet vagy a sikert az ajándékok számával mérni. Az ajándékozás túlzott hangsúlyozása ráadásul a „minél több, annál jobb” spiráljába taszíthatja őket. Így nehezebb lesz számukra értékelni az olyan nem kézzelfogható ajándékokat, mint a közös élmények vagy a kedves gesztusok.

 

 

Az ajándékozás kihívásai a mai világban

Manapság, amikor minden az azonnali kielégülés körül forog, szülőként nehéz helyzetben vagyunk:

 

  • A reklámok és a közösségi média mindenhol azt mutatja, hogy „csak a legnagyobb és legjobb ajándék a megfelelő”, ami könnyen túlköltekezésbe taszíthat minket.
  • Ha nem teljesülnek a gyerekek elvárásai, az könnyen csalódottsághoz vagy akár hisztihez vezethet.
  • Néha úgy érezheted, hogy egyetlen, gondosan kiválasztott ajándék nem elég, és inkább többet kellene adnod, hogy „elég jó” legyen.
  • A nagyszülők, rokonok sokszor elhalmozzák a gyerekeket túlzott ajándékáradattal, ami alááshatja az otthon tanított értékeket.

 

 

Hogyan taníthatod meg a gyerekeknek az ajándékozás művészetét?

 

Célok

Először is gondold át, mit szeretnél, hogy az ajándékok képviseljenek nálatok. Hálát? Figyelmességet? Ünneplést? Ha van egy világos elképzelésed, az segít az ajándékok kiválasztásában és abban, hogy a gyerekeknek is érthetően átadhasd ezt a szemléletet. A tisztázott célokkal mindannyian hamar megtanulhatjátok, hogyan ajándékozzátok meg egymást rövid és hosszabb távon egyaránt.


Hála és elismerés

Amikor a gyerek ajándékot kap, bátorítsd, hogy köszönje meg, és gondoljon arra, milyen szeretettel készült. Ezáltal megtanítod a hálára, és elismerést kap az ajándékba tett erőfeszítés. Ha például a nagyi sálat kötött, beszéljetek róla, mennyi időt és energiát tett bele, ne csak a sál hasznosságát emeljétek ki.

 


Élmények

Egy különleges élmény – például egy közös kirándulás, sütögetés vagy családi játékest – sokszor többet ér, mint egy halom játék. Ezek az emlékek megtanítják, hogy az öröm nem mindig a tárgyakban rejlik.


Keretek

Családi szinten is érdemes olyan hagyományokat bevezetni, amelyek a minőségre helyezik a hangsúlyt. Például a „Az ajándékozás négy szabálya”:

  • Valami, amit szeretnének.
  • Valami, amire szükségük van.
  • Valami, amit viselhetnek.
  • Valami, amit olvashatnak.


 

Adakozás tanítása

Vonjátok be a gyerekeket az ajándékok készítésébe vagy kiválasztásába. Például készítsetek közösen kézzel rajzolt kártyákat vagy egyszerű ajándékokat a nagyszülőknek. Így megtanulják, hogy az ajándékozás öröme legalább olyan fontos, mint az, hogy ők mit kapnak.


Késleltetett örömre nevelés
A várakozás része az ajándékozás varázsának. Ha nem halmozod el a gyerekeket random ajándékokkal, sokkal jobban fogják értékelni azokat a pillanatokat, amikor tényleg kapnak valamit.

 


 

Igényeség

Ha a gyereked túl követelőző, próbáld megérteni az érzéseit, és magyarázd el neki, miért adunk ajándékot. Beszélgessetek arról, hogy az ajándék célja az örömszerzés, nem pedig a tárgyak felhalmozása. Sok gyermek egyenlőségjelet tesz a szeretet mértéke és az ajándékok mennyisége közé, pedig ez nincsen így! Érdemes erről is beszélgetnetek, hogy nem a mennyiség a fontos, legyen szó az ajándékok számáról vagy azok árértékének összegéről.
 

Légy példakép!

A gyerekek nagyon figyelnek rád, ezért mutasd meg, hogyan értékeled a gondosan választott ajándékokat, és fejezd ki a háládat. Mesélj nekik olyan ajándékokról, amelyek különlegesek voltak számodra, és hogy miért.


 

Az, ahogyan az ajándékozáshoz viszonyulsz, formálja a gyereked értékrendjét – nemcsak az ajándékokról, de a háláról és a kapcsolatokról is. Ha megtanítod nekik, hogy a figyelmesség és a szándék sokkal fontosabb, mint az anyagiak, olyan alapot adsz, amely végigkíséri őket az életük során. Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt a boldogság és a jogosultság között, de ha sikerül, hálás, nagylelkű és földhözragadt gyerekeket nevelhetsz. És ne feledd: a legnagyobb ajándék, amit adhatsz nekik, az a szeretet és a figyelmesség, amit maguk is továbbadhatnak másoknak.

 

 

loader
Facebook Instagram