Hallgasd meg, hogy megértsd őt – a figyelem ereje
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy gyermekeinknek osztatlan figyelmet kell szentelnünk. Szülőként a számtalan különféle feladat közötti zsonglőkörödés melletttalán pont az egyik legfontosabb dolog szokott a háttérbe szorulni: a gyermekeink értő meghallgatása. Pedig ez az egyik legszükségesebb tényező ahhoz, hogy a szülő-gyermek kapcsolat jó irányba mozduljon el. Az erős kapocs ugyanis jótékony hatással van a kicsi szellemi és érzelmi fejlődésére. Persze, könnyű azt mondani, hogy hát csak jobban oda kell figyelni rájuk – miközben ez igazából embert próbáló feladat lehet annak, aki ehhez felnőttként sincsen hozzászokva, vagy nem tudja, miként lassítson le.
A gyermekgondozás kulcsa
A gyerekek olyanok, mint a kis szivacsok: minden egyes interakció, szó és figyelem - vagy éppen annak hiánya számít, hiszen pici koruktól kezdve magukba szívják a körülöttük lévő világot. Az így letapogatott élmények mentén építik fel személyiségüket és helyüket az életükben. Amikor a szülők teljes figyelmüket gyermekeikre irányítják, egy erőteljes üzenetet közvetítenek: „Fontos vagy. Számítasz. Értékellek téged.” Ez a megerősítés kulcsszerepet játszik a gyermek önbecsülésének és érzelmi fejlődésének alakításában.
A szülői figyelem azt az érzetet kelti a gyermekekben, hogy biztonságban vannak és megértik őket, ami egy szoros, mély köteléket hoz létre szülő és gyermek között. Ez a kötődés az egészséges kapcsolatok alapja, nemcsak a családban, hanem a gyermek egész életében. Az a gyermek, aki érzi, hogy megfelelően odafigyelnek rá, nagyobb eséllyel fejleszt ki önbizalmat, érzelmi intelligenciája fejlettebb lesz, és ezáltal megerősödik benne, hogyan alakítson ki pozitív kapcsolatokat másokkal.
Ezzel szemben, ha a gyermek nem kapja meg a szükséges figyelmet, akkor elhanyagoltságot és bizonytalanságot élhet meg, ami miatt állandóan külső megerősítést kereshet. Idővel az ilyen gyermekek önértékelési problémákkal fognak küzdeni, és nehezebben kezelik érzelmeiket. Ezért az a látszólag egyszerű, ám időigényes gesztus, hogy odafigyelünk a gyermekünkre, valójában mélyen befolyásolja a fejlődésüket és a jövőjüket.
Így hallgasd meg!
Gyermeked meghallgatása több, mint csak a szavaira figyelni – fontos, hogy megértsd az érzelmeit, gondolatait és szükségleteit is. Íme néhány tipp, hogyan gyakorolhatod az értő figyelmet:
Légy jelen: Tedd félre a telefonodat, kapcsold ki a tévét, és szentelj teljes figyelmet a gyermekednek. Már néhány perc koncentrált együttlét is sokkal értékesebb lehet, mint egy órákig tartó, de széttöredezett és elaprózott figyelem.
Tarts szemkontaktust: Ezzel a nonverbális jelzéssel azt mutatod, hogy teljes mértékben részt veszel a beszélgetésben. A szemkontaktus és az aközbeni lassú pislogás segít a megnyugtatásban és azon érzelmek megértésében is, amelyeket esetleg nem mond ki a gyermek.
Ismerd el az érzéseit: Ha gyermeked megoszt valamit – legyen az öröm, félelem vagy frusztráció –, akkor mondhatod például: „Látom, hogy nagyon izgatott vagy emiatt!” vagy „Ez tényleg nehéz lehetett.” Ez az elismerés segít neki abban, hogy megértettnek és értékeltnek érezze magát.
Tegyél fel nyitott végű kérdéseket: Tegyél fel olyan kérdéseket, amelyek segítik, hogy kifejezze magát. Például: „Mi volt a napod legjobb része?” vagy „Hogy érezted magad ettől?” A zárt kérdések esetén csupán igen/nem válaszokat fogsz kapni, amiknek szintén megvan a helye a beszélgetésben, de figyelj arra, mikor érdemes ezt alkalmazni!
Reflektálj és tisztázz: Ismételd vissza, amit mondott, a saját szavaiddal, és kérdezd meg, hogy jól értetted-e. Ezzel azt mutatod, hogy valóban figyelsz rá, és segítesz elkerülni a félreértéseket.
Önmagunk fejlesztése is fontos
Lehet, a fenti tippekre azt mondtad magadban: ezek nem rosszak, de én is olyan türelmetlen tudok lenni…! Azt sem tudom, merről kezdjem! Éppen ezért adunk neked pár gyakorlatiasabb ötletet, ami segíteni fog abban, hogy a mindennapokban is tudd alkalmazni a fentieket.
- Minden napra tervezz olyan időszakot, amikor teljesen a gyermekedre tudsz figyelni, megszakítások nélkül. Ez lehet közös étkezés, lefekvés előtti beszélgetés, vagy akár egy séta. Bár csábító lehet egyszerre több dolgot is elvégezni, a multitasking gyakran megosztja a figyelmed. Próbálj meg egy időben csak egy dologra koncentrálni, különösen, amikor a gyermekeddel vagy.
- A mindfulness azt jelenti, hogy teljesen a jelen pillanatra koncentrálsz. Ez segíthet abban, hogy kizárd a zavaró tényezőket, és jobban jelen legyél a gyermekeddel. Egyszerű légzőgyakorlatok vagy egy rövid csendes elmélkedés segíthetnek abban, hogy nyugodt maradj. Ha már nagyobbacska a kicsi, csinálhatjátok közösen is!
- Ismerd fel és kezeld a stresszt! Ha rendszeresen szorongsz vagy ideges vagy, nehezebb teljesen jelen lenni. Amennyiben úgy érzed, hogy túlterhelt vagy, tegyél lépéseket a stressz kezelésére – például mozogj egy kicsit, beszélgess egy baráttal, vagy tarts egy kis szünetet.
- A koncentrált figyelem szokásának kialakítása időbe telik. Légy türelmes magaddal, és értékeld az erőfeszítéseidet. Minden kis lépés számít.
Hidd el, ha következetesen odafigyelsz a gyermekedre, valószínűleg hamar észreveszed a pozitív változásokat a kapcsolatotokban. A gyermeked nyitottabbá, bizalommal telibbé válik, és könnyebben osztja majd meg veled a gondolatait, érzéseit. Ez a fajta nyitottság mélyebb kötődést és kölcsönös tiszteletet teremt köztetek, ami idővel egyre erősebbé teszi a kapcsolatotokat.
Ráadásul azok a gyerekek, akik érzik, hogy törődnek velük, általában boldogabbak, együttműködőbbek, és jobban megbirkóznak a kihívásokkal. Egy szeretetteljes és figyelmes közeg biztos alapot ad nekik ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, érzelmileg egészséges felnőttekké váljanak. Légy megértő magaddal és vele is!
Figyelmébe ajánljuk további blog bejegyzéseinket parfümös témában
«Black Opium Over Red - Az érzékiség és merészség új dimenziójaVersace Eros Energy, új megközelítésben a férfiasság fogalma»